Arbeidstid

Får jeg feriepenger første året som lærer?

JUNI, 2020

Jeg har vært ansatt i undervisningsstilling i ett skoleår. Er det egne regler for feriepenger etter første yrkesår i skolen? 

SVAR: 

Det første yrkesåret skal du ha full lønn istedet for feriepenger hvis feriepengene gir deg lavere utbetaling.

Dette er avtalt i egne regler for undervisningspersonalet i KS-området (alle fylker og kommuner unntatt Oslo), og er regulert i hovedtariffavtalens fellesbestemmelser § 7.3: 

Undervisningspersonalet utbetales full lønn i ferietiden første yrkesår forutsatt at samlet opptjente feriepenger vil gi lavere utbetaling enn full lønn. Med første yrkesår menes 1. gangs tiltredelse i skoleverket etter fullført faglig og pedagogisk utdanning, og forutsatt at vedkommende er ansatt for minst ett år. Bestemmelsen omfatter også tilsatte på vilkår iht. forskrift til Opplæringsloven § 14.5 

Det kreves altså at tre forhold er oppfylt: 

  1. Fullført både faglig og pedagogisk utdanning.
    (Allikevel også de som er «ansatt på vilkår», det betyr ansatt under forutsetning av at pedagogisk utdanning fullføres innen en avtalt periode.)
  2. Samlet opptjente feriepenger ville ha gitt lavere utbetaling.
    Vær oppmerksom på at dette gjelder feriepenger fra alle ansettelsesforhold og fra alle arbeidsgivere forrige år. 
  3. Du skal være ansatt for minst ett år. Her regnes også vikariater som «avløser hverandre» som et sammenhengende arbeidsforhold. Eksempel: En lærer som først ansettes i et vikariat fra 01.01-31.07, og så får nytt vikariat fra 01.08-01.02, har et ansettelsesforhold som tilsammen varer minst ett år, og oppfyller dermed kriteriene for å få full lønn i ferietiden hvis dette er mer enn feriepengene. 

Trenger du fortsatt hjelp?

Kontakt oss

Mest leste artikler